Hur ska dom ha det med svininfluensan??

Hur ska tidningarna ha det egentligen?
Först blev det ett jäkla liv när influensan uppdagades och det skrevs att snart kommer den - snart kommer den fruktade svininfluensan!! Glöm digerdöden och pesten, den här epedemin är tusen gånger värre och DU MÅSTE TA VACCINET ANNARS DÖÖÖÖÖÖÖÖR DU!!!! Och hoppas hoppas att vaccinet kommer hit i tid för annars finns risken att Sverige gapar tomt på folk lagom till jul.
Ungefär så.
Och nu när vaccinet äntligen är på väg att bli tillgängligt - ja då skriar tidningarna att PASSA DIG FÖR VACCINET DU KAN BLI FÖRLAMAD!!
Okej?
Först ska vi alltså dö. Och vill det sig riktigt illa kan vi bli förlamade också.
Sucks.
Haha, jaa herregud, man blir bara för trött...
Sen visade det ju sig att det inte var så farligt det hela, att det är som vanlig influensa i princip.
Shit happens ;D
Oh, du har just gett mig ett projekt. Jag ska satsa stenhård på att bli förlamad EFTER att jag dött!
tidningarna verkar ha torka.. eller kanske brist i förstånd?
Men eller hur ! :O I förmiddags fick vi reda på att vi skulle få två såna där sprutor i skolan sen när vaccinet kommer, och så på eftermiddan läser man det där.. Nais skola liksom, trött på eleverna eller? "nu förlamar vi bunten, och dom som inte vågar ta dör ju."
HAHAHA vaffan. Herregud vad jag älskar ditt sätt att skriva! Galet. Ack så sant! Keep it going.
min killes föräldrar var sjuka när vi hälsade på dem. sen blev jag sjuk. nu säger de att jag har svininfluensa, för att de tror att de kanske hade det. själv gissar jag på förkylning, men jag ropar inte hej förrän jag ser hur många jag smittar...
Tidningarna måste ju överdriva allting så mycket som det bara går. Har slutat läsa dom stora tidningarna för länge sen, nu blir det bara den lokala tidningen till kaffet på morgonen :)
är det om graviditet som står i min blogg sant? :P
Hihi, jag bara Älskar din blogg!
Förhoppningsvis slösar det inte bort något vaccin på personer som redan avlidit, därför tror jag inte heller någon riskerar att bli förlamad efter döden. Efter sista andetaget slutar de (förhoppningsvis) att röra på sig, men jag tvivlar på att någon blir diagnoserad "förlamad postumt".
Först kom Mul och Klövsjukan. Vi överlevde. Sedan kom Galna Kosjukan. Vi överlevde. Sedan flög Fågelinfluensan förbi... Nu kommer Grisarnas Hämnd!
Aldrig att jag skulle ta det vaccinet. Spruta in gift i kroppen på det sättet, det är ju farligare än influensan.
Läs här för mer info: http://konspirationer-och-sanningar.blogspot.com/
herreguuuuuud dessa tidningar! helt galet. tænk den dagen vi læsare skiter i allt som skrivs om sånt elænde! ha! de bara førvirrar en, helt otroligt.
hoppas du har en fin dag! flera hær på kontoret (i oslo) som læser din blogg nu ;) e så jædra opepp idg men så går ja in på spiderchick o vips ler man o humøret tar sei ;)
hej hopp
herreguuuuuud dessa tidningar! helt galet. tænk den dagen vi læsare skiter i allt som skrivs om sånt elænde! ha! de bara førvirrar en, helt otroligt.
hoppas du har en fin dag! flera hær på kontoret (i oslo) som læser din blogg nu ;) e så jædra opepp idg men så går ja in på spiderchick o vips ler man o humøret tar sei ;)
hej hopp
Haha jadu, det var exakt min reaktion när jag såg det här på en löpsedel!! Alltså...jag vet inte..men det känns som om tidningarna inte riktigt vet vad de vill.
jag observerar KAN, lite rysk roulette över det hela.
SPÄNNANDE!!
Allvarlig kommentar författad av Sandiza Hotpants;
Ta INTE vaccinet. Svininfluensan är en MILDARE form av vanliga influensan, och i vaccinet finns det en ingrediens som kan ge immunitet mot ANDRA mediciner/vaccin.
Om man ska tro på det JAG har LÄST alltså ^^
får väl hänvisa till mitt eget inlägg i frågan...
Svininfluensan KAN ha varit ett test av försvarsmyndigheterna för att se hur mycket vi svenskar går på, men sannolikt existerar den, fast i mycket, mycket mindre skala...

