SLA är en fröjd att läsa

Igår tog jag darling och Carro en liten roadtripp till Skövde.
Nu är jag och darling hos mamma.
Det roligaste med att komma hem är att läsa lokaltidningen. Här finns inga deppiga nyheter om våldtäkter, stenkastning och misshandel alá GP.
Nej nej.
I dagens Skövde Läns Allehanda kan man läsa att matfestivalen startade med regn, någon skriver en insändare och är svinförbannad för att det sker så många mord nu förtiden (det gjorde det minnsann inte på hans tid) och en annan man är upprörd över att han inte fick sova ordentligt i veckan för studenterna hade inspark och förde tydligen "ett jäkla liv" (mannen avslutar sitt klagomål med hot om repressalier - han och femton kompisar ska minsann ställa sig utanför studentbostäderna och skrika högt dagen innan viktiga tentor) (scaaaarrryyy).
Gotta love it!
Det är som när man läser i NLT om en protest mot ett psykhem i Nossebro! Måste älska småstäder!
Tjena, såklart att du får länka. Det sätter bara lite press på mig att ta tag och skriva bättre och oftare. Inte bara leka med stilmallar och design.
Hälsa Micke.
hej!
jag är rädd att man inte kan rösta på sig själv, glömde skriva det. Jag har haft det i alla dom andra månadens blogg tävlingar och eftersom dom blir en stor tävling i slutet måste jag tyvärr neka din röst. Hoppas du förstår
PAOW HAR SNOTT VÅRT KOLLAGE!!!
En av bloggsveriges största skandaler har nu slagit till.
PAOW.SE, en av Sveriges största bloggare. Har snott ett inlägg rakt av utav oss APIECEOFSISTERS.BLOGG.SE.
Ett kändis-kollage med kändisar när dom var unga och hur de ser ut idag.
SKANDAL AV PAOW!
http://apieceofsisters.blogg.se
Jupp it is! Thanxs. Det är skitkul ;)
Ja på bio rekommenderar jag den absolut INTE :P Den skrämde slag på mig. Känns lite säkrare o se den hemma med ett gäng vänner kankse elle pojkvännen. Fast sen är det ju från person till person. Jag blev skrämd, men vissa faktiskt skrattade åt den:P
haha, det är stora skandaler i Skövde..
Hoppas du får en trevlig dag/kväll på matfestivalen
Hehe, jo det är klart.
Det är en skillnad om man är preggy ;)
tänker du mycket på mat då eller?
hehe kanske dum fråga men iallafall.. :)
Ha en trevlig dag.
hejehej, vad händer denna lördags dagen då hos dig? =)
Hejsan!
Jag tänkte höra om du har just att ställa upp på en intervju på min blogg ?
Väldigt enkelt, frågor om dig, ditt liv, mål, bloggen osv.
Hör av dig!
Är du intresserad så skickar jag ett mail de går till =)
MVH
Stephanie
haha, det är underbart! väldigt likt tidningen jag läser. där finns dessutom en spalt med sms som folk skickar in, där klagas det på allt från grannars katter som bajsar på gården, till folk som kör 70 på 90 väg (!), detta blandas med "du som gick på stan i lördags, singel?"-liknande sms som varieras i all oändlighet.. alltid lika spännande att läsa!
Heja SLA!
Fan att det regnar bara. Jag hade tänkt mig ta med kameran och traska ner 5 minuter ner på stan och käka en Langos (det är nästan ett måste?) men just nu känner jag för att bara ligga på soffan tills klockan blir 20 och det är dags att jobba igen.
Kikat in min apläckra nattoutfit i bloggen förresten? S

