Och vad handlar din blogg om?

När folk får reda på att jag har en blogg så brukar det låta så här:
Folk: Jaha och vad heter din blogg då?
Jag (skämsviskar): Spiderchick.
Folk: Va?
Jag: SPIDERCHICK! Heter den.
Folk (skeptiska): Eh... okej. Vad handlar den om då?
Suck! Ständigt denna fråga. Vaddå "handlar om"?
Tror obloggande människor att man bara skriver om ett enda specifikt ämne?
Ja. Och vad handlar din blogg om?
mig själv såklart. och allt vad det innebär
eöhm... handlar om? som i "röd tråd" menar du? min blogg är mer som den där kassen med garnrester. en hel hög trådar i olika färger som trasslat ihop sig till både obegripliga och onödiga resonemang. en hel hög med trådar i alla olika färger utom röd. jag hittar inte den röda!
Svar: rännskitefobi, cola light och förortsromantik.
om MIG.
haha. smart brud.
Handling? Det är väl inte en bok jag skriver heller. Och skulle det mot förmodan vara det skulle jag nog kalla det självbiografi
Allt och absolut ingenting (med en låååång blogg-torka-period)!
Oavsett innehåll i din blogg så är det, enligt mig, uppskattad läsning varje dag!
Vad min blogg handlar om!?
Tja...ungefär samma....
;D
Nu lät det ju lite som om du beskrev Hanna Fridéns blogg...
Min handlar om ordbajseri. Det låter ungefär lika spännande som tarmgaser!
Om allt o ingenting.
Haha, kan inte annat än sucka med dig. Har också fått den frågan och jag brukar svara surt, vadå handlar om? :)
Söt som socker är du.
Hmmm... Jo, det där är en lika ständig som urbota korkad fråga och som man frågar får man verkligen svar!
Om mina knäppiga tankar! Och migmigmigmigmigmig! Hur kan man inte vilja skriva om sig själv liksom? haha
Haha, ja det där känner jag igen!
Jag har ingen aning om vad min blogg handlar om egentligen. Har haft värsta beslutsångesten för att kunna välja kategori på Bloglovin', haha!
Tips : Din blogg handlar om allt som är smått o följdaktligen gott. Tror jag täcker det hela + kul att darling är begåvad med ett synnerligen makalöst förnamn. Kan tilläggas att min plastälskade dotter Moa också hade problems med namnet första 12 åren men nu vant sej. Kram från Gotland.
Haha ja, så konstig fråga. Dom kanske hört för mycket om "mode bloggar" och förutsätter att alla måste blogga om ett specifikt ämne?
Allt möjligt-bloggen!! :o)
Skrev nyss ett inlägg med frågan om varför folks bloggar heter det de heter!!
Min blogg handlar om... Eeeeh. Va? Hahaha.
Jag vet itne vad den handlar om.
Hahaha så sant - omöjligt hursomhelst. Jag kör på vardagsbetraktelser som förklaring!
Bus. bus bus bus. dock får min mogna sida övertaget ibland och sätter en tråkig stämpel på bloggen, men jag hoppas att vuxenpoängen inte ska strypa mig...
Ja det där är lite knepigt :)
http://bloggtipsarna.blogg.se/2009/february/bloggvarlden-kontra-riktiga-varlden.html
Livet. Dagen. Jobb. Barn. Vänskap. Arbete. Mina tankar helt enkelt... och en hel del "vad jag vill shoppa"... som alla andra helt enkelt!
Vad handlar min blogg om?
...
Ja..vad handlar den inte om?
Min blogg handlar om allt som rör mig och berör mig. bara det.
Bra skrivet! Som om man är sitt bloggnamn rakt igenom livet?! Det är ju liksom i slutändan bara en blogg. Min handlar iaf om livet som mamma till ett funktionshindrat barn.
Har själv fått försvara MITT bloggnamn faktist... Skrev ett inlägg nyligen om det. Läs om du har lust: http://cpmamman.blogspot.com/2009/02/min-identitet-ar-min-och-ingen-annans.html
vad min blogg handlar om?? ÖH. jag hatar den frågan. :P
Haha hatar den där frågan..
HAHA tarmgaser. Hahahahahha, det var tamigfan riktigt kul! GASER lixom!! Kan det bli roligare än kiss-och-bajs-humor?
Förlåt, jag är lite trött. Men det var kul i alla fall. Det där med gaser alltså. Det var kul.
Den handlar om mitt ego-jag egentligen. Fast det får man inte säga.
Därför kanske jag borde säga det att den handlar om världsfred?
HAHAHAHA sablar vad det där inlägget kändes. Jag är en RIKTIG bajsmänniska och älskade din beskrvning av tarmgaser hahahaha..