Nu rasas det även hos Spiderchick

Inte bara Tyskungen rasar över Glocalnet och bredbanden som vi finalister i Blogg-SM varit lovade men aldrig fått. Nej nej, nu rasar även min kille!
I vårat hem har vi nämligen två datorer men bara ett bredband. Och eftersom det är jag som har betalat för datorn som bredbandet sitter i så är det jag som helt själviskt styr över hushållets surfande.
För det man har köpt - det får man bestämma över!
(Obs! Jag bestämmer även över brödrosten och mattan i hallen)
Helt rätt att ta upp detta! Står på din sida totalt. Och på brödrostens naturligtvis...
Jag bestämer över vinglasen och fotöljen.
Hahaha det är bara för att du är en av de få som underhåller mig dagligen :) Inte fel att du bestämmer över brödrosten!!
Bäst han sköter sig killen... Så du inte beslagtar brödrosten och rullar ihop mattan i protest menar jag!
Hehehe, man måste hålla dem kort.. så de vet var skåpet ska stå serdu ,)
Ni får skaffa en 3 dång, frugan o jag har laptop men vi skaffade 3 dång funkar bra
Haha! Ja visst är det! Varför valde du spider framför ditt chick?
haha, en brödrost är alltid bra att ha du ;)
AHAHAHAHAHA, hur skön är du då? Jag bestämmer över mattan i hallen- strålande. Dagens första(?)och enda(?)skratt. Ja vet inte. Slutsurat nu:)TACK!
oj oj är det så det funkar :) måste genast kolla vad jag bestämmer över ;)
du kolla in hos mig, du har fått något :)
Varför dela upp det så? Det är väl bättre att en bestämmer. Så gör vi, det har jag bestämt!
va? det går väl att koppla upp flera datorer på ett bredband? eller är det mobilt du pratar om?
Samma här. ingen rör min knallröda brödrost i huset. mitt revir, mitt bröd, min rost, min brödrost! ;)
Hej hej !
Hoppas att du är med och tävlar om de "slitna" jeansen från Forever 21 i min blogg !
Kram :)
Blir skraj. Jo mitt lilla snille fan ja blir rädd när du säger så. SHIT näe nu ska jag rösta. Kram. Klart Gott Micke o snälla skriv boken ok !!! pleasa Kloker.
Tat Lungt snälla OK
Trist när utlovade saker inte lämnas ut!
Hmm.. Allt det bohag som förskaffats till/för er gemensamma bostad räknas som samboegendom om inte egendom angivits som enskild egendom i enlighet med gåvobrev eller testamente med exempelvis överlåtelseförbud.. Om ni skulle separera (och om inte kontrakt skrivit er sinsemellan) ska en bodelning ske och ni har lika rätt till saker och ting. Även om du inte äger lägenheten har du rätt till den om du bäst behöver den efter separationen. Får du lägenheten får du alla kökspryttlar och han får motsvarande värde så att han kan skaffa nya saker. Om du får lägenheten till exempel så får du köpa ut din karl till halva taxeringsvärdet även fast du inte äger lägenheten i överhuvudtaget (se paragraf 16 i sambolagen). Om han fått lägenheten via testamente eller som gåva är det dock en annan femma (dock beroende på hur testamentet är förrättat). Så du äger nog lite mer än brödrosten.. Även om man älskar varandra kan det vara en god idé att skriva avtal sinsemellan gällande att man vid separation tar med ut vad man tog med in i förhållandet. (Ett sådant avtal gäller dock ej vid utmätning om någon av er skulle vara skuldsatta och om fogden kommer) (då gäller det att genom obestridliga bevis kunna visa på att du äger datorn, etc, annars utmäts den som hans egendom). Om du någon gång testamenterar något till någon, skriv med överlåtelseförbud på grejerna/pengarna.. Om personen blir skuldsatt får inte fogden utmäta sakerna/pengarna..
Lite tips från en ung ekonomistudentska (tillika trogen läsare sedan crazypilltiden) med viss koll på det juridiska..
Jag smygsurfar på min sambos dator (dock är bredbandet mitt men det blir ju ganska svårt att surfa utan dator ;-)). Skulle det knipa här hemma så är det jag som äger soffan, sängen och halva bilen! Ett par nätter ute i 2-sitssoffan för hans delar och datorn är åter i mitt knä.

