Så här går det till när Spider lagar mat

Så här går det till när jag ska laga mat.
19.00 Börjar med maten. VRÅLHUNGRIG!! Matlusten flödar.
19.01 Skär upp salladen (ett blad till mig, ett blad till skålen)
19.10 Hackar upp fetaosten (två bitar feta till mig, en till skålen)
19.20 Fixar vitlöksbröden (en brödbit till mig, en till plåten)
19.25 Va? Har vi soltorkade tomater hemma? Perfekt (fem stycken till mig, en till salladen)
19.30 Är lasangen klar ännu? (provsmakar en liten bit)
19.40 Nähä, är lasagnen klart nu då? (provsmakar en rejäl bit)
19.45 Maten klar
19.46 Maten klar???
19.46 Men herregud jag kan väl inte äta nu?? Jag är ju proppmätt.
Godermorgon! Vem lagar inte mat på detta vis ;-)! Likadant varje gång, proppmätt när potatisen är klar, nice!
Kul blogg
Mange B
känner igen mig... en gång när jag och min vän satt i kön till drive in:en på burger king, tog den en sån jävla tid så vi tryckte en påse cheezeballs... har aldrig känt mig så tjock i hela mitt liv, jag menar.. äta cheezeballs när man väntar på flötiga hamburgare...
Haha, klockrent! ;P
Känns igen lite. Särskilt när man lagar köttbullar. Det tar så förbaskat lång tid att rulla och steka de små jäklarna, och i värsta fall har man sambo + barn som går och nallar(!)
...samma med pannkakor!
hahaahhaa..mmm. precis såååå är det.....kram/eva
Sådär gör jag också. Gärna rotar lite i godisskåpet INNAN man lagar mat också. Så himla onödigt.
Hihi, det är ändå bättre än min variant. Som tuggar kex och godis under matlagningen. Du får i alla fall i dig lite riktig mat.
Det skulle lika gärna kunna varit jag som skrivit detta ;)
Hahaha, känner igen mig. Klart man har käkat hela måltiden innan den är på tallriken. Då kan man spara det på tallriken till ett senare tillfälle :)
Ha, så där brukar det gå för mig också. Fast du är ganska duktig ändå. "Lagat mat" brukar annars innebära att hälla upp flingor i en skål med fil.
HAHAHAHAAHHAHA, så jävla bra!
Sådan är jag med på veckodagar. Ett halvt glas vin där, en morot där, lite ost där... och sedan är jag inte alls hungrig längre. Suck.
hahahaha. jag känner verkligen igen mig.
Hahaha
Strålande =)
HAHA
Det är så jag.
Brukar köra med att "jag behöver smaka av" men så är jag alldeles mätt när den lilla skätten mat som blir över är klar. Då säger jag bara till den som frågar att det är matlåda ;b
Om inte ditt tidigare inlägg om slitna hårtoppar pga alltför lång tid mellan klippningar övertygat mig om att vi på något sätt måste ha blivit separerade vid födseln, så gjorde detta det! :D
Men maten smakar ju så mycket bättre när man står upp. Och äter den med händerna. Det är dessutom enda anledningen till att jag gillar att baka istället för att köpa färdiga efterrätter - degen man äter under tiden!
Har alldeles precis upptäckt detta lilla guldkorn till blogg, och jag har börjat bete mig lite som en knarkare som helt plötsligt hittat en gömma med knark. Jag smyger hit det första jag gör, läser uppdateringar, försöker koncentrera mig på ngt annat ett tag, men ger upp och kommer tillbaka. Jag kommer alltid tillbaka :P
Det där låter precis som jag! Min förra sambo klagade jämt på det. Men hallå man måste ju provsmaka! Minst arton gånger. Det måste man ju. Så man vet att det är gott! (risken är ju den att man typ har slitit ut smaklökarna vid det här laget och känner inte alls om det behövs mer salt eller ej)

