Äger nattningen
Min kille rular nattningen av lilleman här hemma. Han ÄGER den fett skulle man kunna säga.
Kring sju, halv åtta varje kväll går han in med lillen till sovrummet. Tre minuter senare kommer han ut och meddelar stilla att bebis sover.
WTF?
Inget skrik. Inget gråt. Ingen kämpande.
Jag fattar inte hur han gör? Har han och lilleman någon hemlig överenskommelse? Är det någon form av hypnos inblandad? Är min kille månne Mannen Som Kan Tala med Bebisar?
The Baby Wisperer?
Sounds weird....mutning?
Naaaajs!!! Tycker att du kan lämna det uppdraget till honom för all framtid, så får du lite lugn och ro på kvällarna istället :-)
Naaaajs!!! Tycker att du kan lämna det uppdraget till honom för all framtid, så får du lite lugn och ro på kvällarna istället :-)
Undrar jag hur han gör??
Han mutar bebisen, bombsäker på det!
Gillar't! Skarpt!
Det har nog något med "like father like son" att göra ;).. tror jag.
För övrigt - I LOVE your blogg!
Kram / En Skånetös (som faktiskt ska tillbringa helgen i Varberg. Dina trakter, hey?)
samma här...
Han kanske är sjukt tråkig?
En kudde upptryckt i nyllet sådär lagom länge för att junior bara ska förlora medvetandet utan att få hjärnskador (eller så märker ni det lagom till skoldags när han fortfarande dreglar och käkar kritor). ;)
Då undrar jag stilla vad det kostar att hyra honom sissådär e vecka?
Fröken "nu-kommer-alla-jävla-tänder-på-en-gång-och-herregud-om-jag-blundar-ser-jag-ju-varken-mamma- eller-pappa" vägrar nämligen att nattas nuförtiden.
Ikväll ska hon "övningssova" hos farmor och farfar. Nästa helg är vi bjudna på bröllop och då blir det på riktigt.
May the power be with them och YES YES YES så skönt med en paus.
Skatta dig lycklig! En eller max 2 ggr på 2,5 år har sambon kunnat natta lillan, känner sig liiite bunden till hemmet kvällstid kan jag lova!! Kan inte ens tänka mig hur underbart det måste vara att kunna turas om, ÄVEN om det skulle ta längre tid...
Min sambo är också mycket bättre på att natta vår snart 9-månader gamla dotter. Jag tror att det kan vara så att hon är så mammig så när jag är i rummet vill hon bara upp till mig.
Det är likadant hemma hos oss med lilla tösen, det är nått mystiskt med män och nattning av barn

