Hemma hos Spiderchick
Nu har jag äntligen kommit mig för att filma lite lägenheten.
Håll till godo gott folk.
Update: Om ni undrar så fattas det mattor i de stora rummen (tips på fina mattor mottages gärna), vi ska även köpa möbler till hallen, ett nytt (mindre) vardagsrumsbord samt en ny tv-bänk. Jag visar inte sovrummen för att det känns lite privat. Toan är heller inget att se. Have you seen one toalett you have seen them all. Eller hur brukar man säga? Kram!
Update 2: TAVLOR! Tavlor måste vi också ha. Men sådant är klurigt tycker jag. Eventuellt ska jag spika upp porträtt av mig själv i alla rum.
Gud vad fint med så många dörröppningar överallt :D Nu blev jag jätteavis...
nu fick man ju inte se ert sovrum :( bara dörren haha :D
Luucy: Du tror inte att det var typ meningen? :P Sovrummet vill man la inte visa för hela Sverige? :D
Jättefin lägenhet Spider! Precis en sån man vill ha :D
ser jättefint ut ju! skönt med så högt i tak och fina fönster. :)
Gud vad stort! Och fint! Där kan ni leva och frodas länge :)
Äh vadå? Vad är det för hemligt med att visa sovrummet då?
gilla! gu vad kul att se din lägnehet :D
Men ååh, vilken mysig lägenhet! :) Och vilka fina fönster med..
Kramen!
superfint, älskar fönstrena
Vilken fantastisk lägenhet! Sög till om du behöver barnvakt så kan jag samla mina skövde kusiner och din lilleman och stöka till det lite haha.
Men hörru, jag ville faktiskt se köket, köksluckor (diskhögen) osv.
åh, en sån fantastiskt fin lägenhet du/ni har! är liiiite avundsjuk ;)
Ahh, fint! Pricken över i:et hade ju varit en mysig matta i vardagsrummet. :)
Anna: Äsch är la inte superhemligt men lite vill man ha för sig själv ;-)
/Spider
Beata: Jag vet, vi saknar mattor över allt. I hallen har vi inga möbler och så behöver vi fler lampor.
Vi skaäven köpa nytt vardagsrumsbord och nytt tv-bord. Massa att göra och vi är långt ifrån nöjda/klara.
Men nu ska vi bo här ett tag så vi känner ingen brådska. Jag visar mer när vi kommit i ordning ytterligare! :-)
/Spider
Men oj! Haha, Spider, du låter inte ALLS som jag trodde! ^^ Inte för att det är något negativt, men du låter mycket vuxnare och seriösare än vad dina inlägg låter påskina!
Alex: Jag är vuxen och seriös! Haha :-)
/Spider
Tack och lov! äntligen en bloggare som låter ungefär som jag väntade mig! Min världsbild typ krachade första gången jag hörde Foki och Egoina!
Jättefint!
Blir alltid lika förvånad när man hör någons röst och föreställt sig något helt annat. Samma när man hört en röst och föreställt sig ett utseende och det inte stämmer ett dugg (:
Vilken stor lägenhet! Mycket potential verkligen. Fina möbler ni har också. Kul att se :)
Vill du jag mejlar över några bilder på mig du kan ha på väggarna?
Lägenhet ser jättefin ut, härliga fönster! Och du låter inte alls som jag tänkt mig, fast vid närmare eftertanke vet jag inte om jag egentligen tänkt mig någon röst... jaja. Lycka till med fortsatt inredning!
Säger bara: extremt fina fönster!
Vad fint :) Du ser förövrigt ut lite som en gangster redo att göra nya "eminem" rap video på ´bilden som syns innan man sätter på video..:)
TJUSIGT!!!!
Supermysig lägenhet, nästan lite avis, om inte jag redan varit supernöjd med den jag har ;)
Jättehärlig stor lägenhet ni fått tag i, Spider! Mys!
Snygg lägenhet! Älskar köket och fönstren!! :)
Vilken underlig dialekt du hade! De lät som en värmlänning som försöker prata stockholmska. Har du bott i Stockholm?
Jättefin lägenhet! Helt underbara fönster!
Betr matsalsmöbeln så hade jag satsat på att få den (professionellt) sprutlackerad i högblankt. Vitt, eller ännu coolare, svart.
Fast de där rotting(är det väl?) ryggarna är ju svårfixade...
Såg också att ni gett upp den vita hallmatten. Bra drag :D
Lustigt nog så blev jag inte alls överraskad av din röst - lät precis som en västgöte som bott tillräckligt länge i Göteborg för att slipa av det allra värsta asg
Verkligen jättefin lägenhet! Ljus, öppen, vackra fönster. Vad härligt! Glad första advent på er alla tre. / Kram S
Maja: Tack för den... haha! Jag är västgöte, har alltså västgötska i blodet. Men sedan har jag bott två år i London och fyra år i Göteborg så jag har väl mixat ihop lite allt möjligt. Jag försöker inte göra mig till utan pratar som jag pratar. Folk som "fejkar" dialekter av olika mindervärdeskomplex anledningar är det värsta jag vet!
Mia A: Ja det måhända att jag slipat bort de "värsta". Sen kommer jag säkert börja prata "grövre" om jag bara får bo in mig i Skövde ett tag till :-) Jag har inget emot västgötska alls, utan tycker man ska vara stolt över sin dialekt :-)
Kram
Spider
Superfint har ni det hemma!!
Sen när du är klar kan du komma och inreda hos mig också! :D
men oj, jag säger som vissa andra här ovanför- vad annorlunda du lät mot vad jag föreställt mig...eller jag har väl inte direkt föreställt mig nåt men jag blev förvånad ändå;)
Kul att få en liten titt på er fina lägenhet! Har bara en fråga, vart har du laddat upp videon? Är det på någon speciell hemsida? :)
Majgadd! Ni har då sannerligen fått flytta in i ett slott!
TIPS PÅ TAVLOR: Hemma hos mig hänger det inramade boksidor utklippta ur en gammal botanikbok från 40-talet. Mycket vackra gammeldags bilder på fauna och flora som skapar tjusig och orginel touch på hemmet.
Haha, jag trodde inte heller att du gjorde dig till, det lät bara "stockholmskt med lite krydda". Det blir säkert så om man bott på flera olika platser, i synnerhet om man är duktig på att ta upp andra dialekter omdevetet :)
Maja: Haha, okej jag förstår :-)
Ha det gott!
Moa
härligt med så stort!!
Ser ingenting jag. Verkar dessvärre bara vara jag som hör dig och ser en svart suddig massa och inget annat. :/
Verkligen jätte jätte fint! Och stooort.
Kram
Vill se köket och badrummet, det viktigaste ju :(
Jättefint!
Var har du köpt den fina ljuslyktan i form av en krona?
Kul att se :D
IKEA's runda yllematta är mycket fin och dämpar även ljud bra, men den dammar en aning (mycket) i början. Eftersom du inte vill dölja de fina fönstren kan du spänna upp tyg på kilramar, (finns på IKEA), det fungerar också bra som ljuddämpare. Ev. trycka eget tyg med ditt foto på. Det var roligt att se din bostad
Linda: den är från en butik i Skövde som heter Sköna Rum.
CB: Tack för tips!
/Spider
Gud va fint!!! =D
du låter jättelik elin kling :) !!!
Fint =)
Å du som säger att du vill ha som Engla, e ju snudd på det, jättefint inrett! Själv har ja alldeleles för mkt småkrafs & plock överallt, stök & ett rum fyllt med bara stök. Skulle själv vilja ha de lätt & fint!
NI HAR DET JÄTTE FINT HEMMA. Fina och billiga kvalitets mattor hittar du på lauritz.com
Älskar hur högt ni har i tak och STOOORA fönster! Hur ser byggnaden ut utifrån?
Å superfin lägenhet, härliga fönster =)
Gaah, lägenheten är ju hur fin som helst! Jag skulle också vilja ha en stor rymlig lägenhet ^^

