Svar på frågestund del 2

Utan solglasögon en hel sommar eller utan iphone på toaletten!?
Svar: Haha, utan iPhone på toa faktiskt (tro det eller ej). Jag är himlans känslig mot sol, hatar att kisa.

Kan du inte langa upp dina tre bästa förhållandetips? =)
Svar: Ge utrymme, ha egna intressen, ha gemensamma intressen. Ungefär så.

Vad skulle du säga till dig själv som tonåring med den livserfarenheten du har idag?
Svar: Mitt råd skulle vara: Ta det lugnt! Du kommer få en pojkvän och han kommer älska dig för den du är.

Jag här några kompisar som är ibland elaka och ibland jättesnälla... Jag gillar verkligen att vara med dem men när de är elaka blir jag jätteledsen! Jag vet inte om jag ska fortsätta vara med dem eller om jag ska sluta..?
Svar: Man ska aldrig må dåligt av kompisar! Då är något väldigt fel. Kompisar ska ge energi, inte ta. Hellre en enda bra vän än tio halvbra.

Vill ni ha fler barn, och isf när?
Svar: Vi vill gärna ge lillfis ett syskon. Beroende på om naturen vill såklart. Det kan man aldrig ta för givet.

Har för mig att du har skrivit att du har spelat handboll... Hur gammal var du när du började och slutade? Och i vilket lag spelade du?
Svar: Jag var målvakt i Skövde HF. Började väl som 10-åring (nått sånt) och slutade när jag var 16.

Genus och barn. Hett ämne just nu. Vilka åsikter har Spiderchick?
Svar: Jag tycker att det är en viktig fråga! Jag jobbar varje dag för att inte hamna i genusfällan. Visst att man ska tänka på leksaker, klädval osv men för mig handlar genus även om vilka signaler jag och min kille sänder ut, vilka roller har vi i familjen?

Hej spiderchick! Kan du inte ha en läsarträff? :) kramar
Svar: Jo visst! I Skövde? Jag kanske kan dra ihop något med mina bloggkollegor Gaymasen, Spindeltjejen och Pyttianna.

Vilka mammabloggar läser du?
Svar: Happilyeverafter, Prinsessansdagbok, Engla, Avenymamma, Lady Dahmer och Pyttianna.

Hej! Såg för ett tag sedan ett inlägg om att du åkt kiwibussen på NZ. Det är min drömresa! Lite dryg fråga kanske, men kan du inte berätta vilket ditt favoritstopp var?
Svar: Jag tyckte att hela NZ var fantastiskt!! Vill gärna dit igen.

Skulle du vilja flytta in till ett hus?
Svar: Vet faktiskt inte. Köpa ett boende vill vi göra, men eventuellt kan vi tänka oss en bostadsrätt snarare än villa.

Vad är dina framtidsplaner?
Svar: Just nu hoppas jag på att vår nya webtidning Cravingz kommer göra succé!

Hej å tack för att du delar med dig av ditt liv i denna härliga blogg. Kan inte du berätta lite om hur det var när lilleman var liten, har fått intrycket av att det var lite kämpigt och skulle vilja veta hur ni tacklade det? tips, råd? (befinner mig där just nu å behöver lite pepp).
Svar: Japp det var supertufft första tiden för vår lille var aldrig nöjd och sov skitkass. Inte alls roligt. MEN! Det vänder. Vips kommer du ha en underbart glad liten knodd som sover hela nätterna. Jag lovar! Håll ut! Och du - det är okej att tycka att det är jobbigt och tråkigt med en bebbe som aldrig sover och bara skriker.

Hur tror du att du kommer bli som pensionär?
Svar: Jag hoppas att jag kommer vara en nöjd och glad pensionär. Happy för att jag har gjort allt jag velat i livet, följt mina drömmar och varit snäll mot mig själv.

Finns det något du idag har komplex över, något som du kanske aldrig sagt till nån? :)
Svar: Det finns saker jag är mindre nöjd över, men jag fokar inte på dom. Strunt samma liksom. Jag är fin och bra som jag är.

Jobbar din kille med något utöver att vara rockstjärna?
Svar: Ja han har flera jobb.

Ungefär vilken är åldern på de flesta av dina läsare? jag tänker mig att det är folk i din ålder, och mammor och så. För jag är sjutton och älskar den!
Svar: Jag har fått bilden av att ni som läser är allt mellan 13-70 år. Ni som skriver till mig är mammor, tonåringar, killar, mormödrar och ja... Alla typer helt enkelt, haha. Superroligt tycker jag!





Kommentera gärna!
Titti

bloggträff, Bloggträff, BLoggträff, BLOggträff, BLOGgträff, BLOGGträff, BLOGGTräff, BLOGGTRäff, BLOGGTRÄff, BLOGGTRÄFf, BLOGGTRÄFF!!!!

2011-09-10 ♥ 17:15:26
Mie

Kommer webbtidningen kosta något? :) Om , hur mycket? :) Jag tycker det känns helt naturligt att det skulle kosta något, så det är inte det att jag förväntar mig att den ska va gratis, men ja , vill ju veta :)

2011-09-10 ♥ 17:33:14 » URL: http://memie.blogg.se/
zandra

alltså annat kan inte annat än älska din blogg:)

2011-09-10 ♥ 21:49:52 » URL: http://zlove.blogg.se/
Bloggstyle.se - Blogghjälp

Hejsan jag tänkte göra ett inlägg där jag tipsar om några populära bloggare, mot att man också gjorde ett inlägg om min blogghjälp sida.

Jag har ca 3000 besökare/vecka.

Skriv på min sida om du är intressera

Mvh Anni på bloggstyle.se

2011-09-11 ♥ 01:57:02 » URL: http://bloggstyle.se
anneli

Hej bästa spiderchick! Jag vet egentligen inte varför jag vänder mig till dig? Men jag tycker att du verkar klok och ödmjuk. Jag har varit ihop med min kille i 7 år. För 3 år sen blev jag gravid med vårat första barn, vi kloten villa. Vårat förhållande va jättebra men i slutet på graviditeten gick mitt liv i kras När jag kom hem tjock, tung osexig ja du vet som man känner sig så satt mun kille o runkade tull en dator?? När jag, hans tjej somlskar honom är gravid. Jag rasade, han skämmdes o lovade att det aldrig skulle hända igen. Det har nu blivit 3 gånger till ned lögner, svek, gråt. Jag litar inte på honom längre, jag mår dåligt vara jag ser honom med en dator. Nu är vårat förhållande på botten, vi har inte haft sex på snart ett år, o vi tat inte i varandra. Jag försöker att vs snäll, gulliga hitta på både familje aktiviteter o bara för oss utan barn men inget intresse. Vore det inte för våran son hade jag stuckit direkt.

Vad ska jag göra för art duga? Hetsbanta, operera om mig helt från scratch? Vi hade världens bästa förhållande tills det hör började. Jag skäms för mkt för att prata om det, inte ens med mina bästa vänner eller min mamma som jag kan prata om allt med går det. Det är ju HAN som ska skämmas. Jag som inte ens vad svartsjuk är har tom blivit det, ifall han ska göra över porren, stripporna till verklighet. Bästa spider ge mig ett råd. Kram

2011-09-11 ♥ 08:22:50
Sandra

Spiderchick, you are the best of the best. Så att du vet.

2011-09-11 ♥ 17:22:00 » URL: http://hejhumor.blogg.se/
Johanna

Läsarna 17-30 år och MORMÖDRAR? Lite ovanligt kanske :-D

2011-09-12 ♥ 08:45:31 » URL: http://healthaboveall.wordpress.com
Johanna

Nää, sådär stod det inte nyss, antingen skämtar du aprillo med mig eller så är jag bara nyvaken ;-)

2011-09-12 ♥ 10:09:01 » URL: http://healthaboveall.wordpress.com
Just Another Crazy Blonde - With Just Another Stupid Blog

Läsarträff vore ju jätteskoj! :) Det röstar jag för ;)

2011-09-12 ♥ 14:53:39 » URL: http://www.spindeltjejen.se
Tea

Jag måste bara säga att jag blev så glad (och positivt överraskad) när jag läste vad du skrivit om syskon till Lilleman. Det är så många som tar för givet att de kan bli gravida precis när de önskar. Har själv blivit mamma för tre månaders sedan med hjälp av IVF (provrörsbefruktning) efter att längtat efter barn i fyra år. Önskar och hoppas att jag en dag kan ge mitt Mirakel syskon men det är ingen självklarhet att det kommer bli så.

2011-09-12 ♥ 21:36:32 » URL: http://langrean9manader.blogspot.com/
Tea

Jag måste bara säga att jag blev så glad (och positivt överraskad) när jag läste vad du skrivit om syskon till Lilleman. Det är så många som tar för givet att de kan bli gravida precis när de önskar. Har själv blivit mamma för tre månaders sedan med hjälp av IVF (provrörsbefruktning) efter att längtat efter barn i fyra år. Önskar och hoppas att jag en dag kan ge mitt Mirakel syskon men det är ingen självklarhet att det kommer bli så.

2011-09-12 ♥ 21:37:45 » URL: http://langrean9manader.blogspot.com/

Innan du kommenterar: Tänk på att Spiderchicks inlägg alltid är några smulor ironiska och flera smulor överdrivna, ta inte allt på allvar. Tack och kram!

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress: (publiceras ej)

URL/Bloggadress:



Kommentar:

Trackback