Guuu... Blir nervös bara jag tänker på att jag skulle göra en sådan sak!
Varför?
1) Tänk om det inte kommer något folk??
Så får bibliotekspersonalen sympati-sitta i publiken. Pinigt!
2) Tänk om det kommer folk??
Då skiter jag ner mig.
Fast jag vet att jag skulle ångra mig om jag tackade nej.

Spiderchick in the car (bilden har ingenting med inlägget att göra).
Guuu' va roligt! Klart du ska göra det. You can do it. :)
Haha vad bra att det är flera med lite dålig koll då slipper man känna sig alltför dålig och ointresserad!Fast jag har egentligen inte dålig koll bara dålig tiduppfattning ;)
men klart du ska göra de, å om du gör något fel eller om de inte kommer något folk, så kommer du skratta åt de efteråt ;)
Klart du ska! Heja dig!
Då får vi hoppas att det är tomt till en början och att det droppar in en massa folk efterhand. Fast... då kanske det blir BÅDE pinigt och nerskitet. Nej, jag vet inte.
Vad ska du föreläsa om då?
Skoj :) men jag skulle ocksa skita ned mig haha.
Vad är det du ska föreläsa om?
vilken spännande utmaning, du kommer att klara det galant :)
kram Åsa
Man får utgå ifrån att personalen på biblioteket ändå har lite koll på vad folk vill lyssna på. Även om du inte riktigt litar på dig själv så lita på dem! :-) Du kommer göra succé!
Klart de kommer folk! Och heja du, detta klarar du av galant :D
Hej Moa!
Klart du ska ta chansen. Jag kommer garanterat gå dit och lyssna isf :)
Vad ska du föreläsa om? :)
Jag ska i så fall föreläsa om bloggande, bloggbeteende och självförtroendeboost. Typ. Vi får se :-)
/Spider
Marianne: Jaa vad roligt! Då har jag ialfl en publik :-)
/Spider
Äsch, det blir bra Spider, jag har uppträtt för typ 5 pers en gång - på ett bibliotek. Det var ångest, men det går.
Men vad kul! Såklart att du ska tacka ja. Hoppas att du blir så poppis så att du får föreläsa på fler ställen, så att man kanske kan få lyssna på dig. :)
Ar jag i Sverige nar detta goes down - ja din forelasning aka firrelissning (ey? haha) alltsa, sa kommer jag och ser uppmuntrande ut pa en pinnstol (?) i publikhavet. Jag lovar, jag kommer nicka glatt at precis allt du sager. Forutom nar det ar slut, da kommer jag ser alldeles ledsen ut och vanda mig till narmsta bibliotekarie och/eller journalist och snyfta att "hon den dar Moa borde ni ha har oftare!".
Det kommer bli skitbra! Om jag av nagon anledning ar pa annan ord forvantar jag mig att detta sands live via webcam till oss som inte kan narvara.
Klart du ska!!
Du kan ju alltid hoppas på att det kommer folk som är blinda/döva? ;)
Tacka ja! När du pratar om sånt du kan (egna erfarenheter osv) behöver du inte vara nervös. Fundera över vad du skulle vilja berätta, och berätta det! Människor vill lyssna på dig på nätet, självklart vill de det i verkligheten också!
Vad kul! Jag ska då minsann sitta i publiken, bara jag lokaliserat biblioteket först. Ehm, kanske borde jag skämmas som flyttade till Skövde i höstas och ännu inte varit på bibblan..
Jag skulle åka från Götet för att se de!
Jag har fått vara ute och föreläsa en del. Jätteroligt! Särskilt när folk vet att man ska komma dit och kommer dit för att lyssna. Som på ett bibliotek antar jag. Svårare är det däremot att försöka underhålla random bar/restaurangsällskap (småfulla) med en presentation om kaffekokarmatlagning och bloggande.
I vilket fall är det kul och jag önskar dig lycka till! Jag kommer iaf jättegärna och lyssnar.
Fy vad gött. Hade Skövde legat lite närmare Sthlm så hade jag garanterat kommit.
23